Výstava „Modrá“

V úterý 2. 4. 2024 si žáci 3. ročníku prohlédli výstavu „Modrá“ v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava modrotisku dětem přiblížila nejstarší způsob zdobení látek – bílý vzorek na tmavě modrém pozadí vzniká složitým řemeslným způsobem, se kterým se děti seznámily pomocí videoprojekce přímo ze Strážnice, kde se modrotisk tiskne a barví. Děti si také vyzkoušely techniku rezervážního tisku na papír, která napodobuje modrotisk. Vyrobily si své vzory pro návrhy oděvů s postavou panenky. Každý si odnesl svůj vlastní modrotisk, který byl dříve součástí všedního i svátečního oděvu v 19. století v tradiční kultuře s přesahem i do současného designu. Dětem se ve výtvarné dílně všechny vzorky velmi povedly a s radostí si je odvezly domů.