a) Školní družina se řídí zákonem č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, a vyhláškou č. 74/2004 Sb. o zájmovém vzdělávání v platném znění.
b) Účastníky zájmového vzdělávání ve ŠD jsou žáci školy.
c) Vnitřní řád je závazný pro všechny účastníky, kteří jsou přihlášeni ke vzdělávání ve ŠD, jejich zákonné zástupce a zaměstnance školy.
d) Vnitřní řád upravuje podrobnosti k výkonu práv a povinností žáků a jejich zákonných zástupců ve ŠD a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů se zaměstnanci ve ŠD, provoz a vnitřní režim ŠD, podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí, podmínky zacházení s majetkem ŠD ze strany účastníků.
Práva účastníků ve školní družině
a) Účastník má právo na školské služby a na účast při výchovných, vzdělávacích, zájmových, popř. tematických akcích zajišťovaných školní družinou.
b) Účastník má právo vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jeho výchovy a vzdělávání, přičemž jeho vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jeho věku a stupni vývoje.
c) Účastník má právo sdělit svůj názor vychovatelce nebo ředitelce školy. Účastník musí svůj názor vyjádřit přiměřenou formou, která neodporuje zásadám slušného chování.
d) Účastník má právo být seznámen se všemi pravidly a předpisy se vztahem k jeho pobytu ve školní družině.
e) Účastník má právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví a práci ve zdravém životním prostředí.
f) Účastník má právo na ochranu před jakoukoli formou diskriminace a násilí, jako i proti zásahům do soukromého života.
g) Účastník má právo na ochranu před nepříznivými a škodlivými vlivy a informacemi.
h) Účastník má právo na ochranu před fyzickým a psychickým násilím, nedbalým zacházením, před sociálně patologickými jevy (na ochranu před všemi formami sexuálního zneužívání a před kontaktem s narkotiky a psychotropními látkami).
Čj. ZS- VO- 123/2024
Vypracovala: Michaela Dudová, Hana Saiti, vychovatelky ŠD
Schválila: Mgr. Jitka Lišková
Pedagogická rada projednala dne: 29.8.2024
Směrnice nabývá platnosti ode dne: 1.9.2024
Směrnice nabývá účinnosti ode dne: 1.9.2024
Změny ve směrnici jsou prováděny formou číslovaných písemných dodatků, které tvoří součást tohoto předpisu.
a) Účastník má povinnost dodržovat vnitřní řád školní družiny, předpisy a pokyny vychovatelek a pedagogických pracovníků k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byl seznámen.
b) Účastník má povinnost plnit pokyny pedagogických pracovníků školní družiny vydané v souladu s právními předpisy a vnitřním řádem školní družiny, dbát pokynů provozních pracovníků tak, aby neohrozil zdraví svoje ani jiných osob.
c) Účastník má povinnost chodit do školní družiny dle časů stanovených rozvrhem a informacemi v přihlášce.
d) Účastník má povinnost své chování a jednání ve školní družině a na akcích pořádaných školní družinou usměrňovat tak, aby nesnižoval důstojnost svou, svých spolužáků, zaměstnanců školy a lidí, se kterými přijde do styku.
e) Bez vědomí vychovatelky nesmí účastník bez důvodu opouštět oddělení ŠD před ukončením aktivit školní družiny.
f) Účastník nesmí nosit do ŠD předměty, které nesouvisí s činností školní družiny a mohly by ohrozit zdraví a bezpečnost účastníků nebo jiných osob, způsobit úraz nebo ohrožovat mravní výchovu účastníků.
g) Účastník je povinen ihned ohlásit vychovatelce nebo jinému zaměstnanci školy každý úraz, podezření na úraz či náhle vzniklou nevolnost.
h) Účastník je povinen ihned ohlásit vychovatelce nebo jinému zaměstnanci školy vznik škody v souvislosti s činností ve ŠD.
i) Zjistí-li ztrátu či poškození osobní věci, tuto skutečnost je povinen neprodleně ohlásit vychovatelce školní družiny v ten den, kdy ke ztrátě či poškození došlo.
j) Účastník je povinen zacházet s vybavením školní družiny šetrně, udržovat své místo i ostatní prostory školní družiny v čistotě a pořádku, chránit majetek před poškozením, majetek ŠD účastníci neodnáší domů.
k) Účastník neplýtvá vodou, energií ani spotřebním materiálem.
l) Účastník nesmí pořizovat nahrávky (video, audio, foto).
m) Účastník nesmí nosit do školní družiny cenné věci a peníze, v případě ztráty nebo poškození nepřebírá školní družina zodpovědnost.
n) V prostorách školní družiny a při akcích souvisejících s její činností účastníci nesmějí požívat alkoholické nápoje, kouřit, vyrábět, distribuovat, přechovávat, šířit, propagovat a užívat omamné psychotropní látky.
o) Účastník je povinen chovat se ve školní družině tak, aby neohrožoval spolužáky ani vychovatelky a další pedagogické pracovníky. Při závažném a opakovaném porušování vnitřního řádu školní družiny může být rozhodnutím ředitelky školy účastník ze školní družiny vyloučen.
p) Jestliže účastník hrubým způsobem porušuje vnitřní řád školní družiny nebo nezaplatí úplatu za školní vzdělávání, bude se zákonnými zástupci zahájeno jednání. Pokud nedojde v dohodnuté době k odstranění nedostatků, bude účastníkovi ukončena docházka do školní družiny.
1. Práva zákonných zástupců
a) Účastníci navštěvují školní družinu dle stanoveného rozvrhu, zákonní zástupci stanoví dobu pobytu účastníka v zápisním lístku.
b) Zákonný zástupce má právo se vyjadřovat k rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání jejich dětí ve ŠD, vznášet podněty k práci ŠD u vychovatelek nebo u vedení školy.
c) Zákonný zástupce má právo na osvobození nebo snížení úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině v případě pobírání přídavku na dítě.
d) S tímto vnitřním řádem školní družiny jsou zákonní zástupci i účastníci seznámeni na začátku docházky do školní družiny.
2. Povinnosti zákonných zástupců
a) Zákonný zástupce je povinen zajistit, aby účastník docházel řádně do ŠD, v případě absence omlouvat nepřítomnost účastníka ve ŠD. Neúčast či předčasný odchod účastníka ze školní družiny v jinou dobu, než je obvyklé, je možný pouze po dohodě se zákonným zástupcem (písemně, formou SMS).
b) Zákonný zástupce je povinen se na vyzvání ředitelky školy osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání účastníka ve ŠD.
c) Zákonný zástupce je povinen informovat o změnách kontaktních údajů pro případ nemoci účastníka a informovat o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích účastníka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání ve ŠD.
d) Zákonný zástupce je povinen oznamovat ŠD další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost účastníka ve ŠD, a změny v těchto údajích.
h) Řádně a včas uhradit úplatu za zájmové vzdělávání ve ŠD.
3. Vztahy účastníků a zákonných zástupců se zaměstnanci školní družiny
a) Mezi zaměstnanci školní družiny, účastníky a zákonnými zástupci panuje vzájemná úcta, respekt, názorová snášenlivost, solidarita a důstojnost.
b) Pedagogičtí pracovníci podávají účastníkům a zákonným zástupcům účastníků pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisí s plněním školního vzdělávacího programu, vnitřního řádu a dalších nezbytných organizačních opatření.
c) Vychovatelky se nevměšují do soukromí účastníků a jejich zákonných zástupců.
d) Informace, které zákonný zástupce poskytne do přihlášky, nebo jiné důležité příp. citlivé informace o účastníkovi jsou důvěrné a podléhají ochraně osobních údajů.
e) Vyzve-li ředitelka školy nebo jiný pedagogický pracovník zástupce účastníka k osobnímu projednání závažných otázek týkajících se výchovy a vzdělávání účastníka, konzultuje s ním termín schůzky.
f) Zvlášť hrubé chování a úmyslný fyzický útok účastníka vůči zaměstnancům školní družiny je považován za závazné porušení vnitřního řádu, za něž může být účastník vyloučen ze ŠD.
a) Každý účastník přihlášený do ŠD obdrží deníček, do kterého vychovatelka zapisuje informace o platbách, akcích ŠD, sdělení o aktuálním projevu účastníka ve ŠD apod..
b) Prostřednictvím deníčku zákonný zástupce omlouvá absenci účastníka ve ŠD, hlásí předem známou nepřítomnost, žádá změnu doby nebo způsobu odchodu ze ŠD apod..
c) Mailová a telefonická komunikace je určena zejména k informování o nepřítomnosti účastníka ve ŠD a sdělení organizačních záležitostí spojených se vzděláváním a chodem ŠD.
d) Osobní jednání se zákonným zástupcem probíhá mimo dobu poskytovaného vzdělávání (konzultační hodiny nebo po předchozí domluvě v jinou dojednanou dobu).
a) Školní družina je v provozu od 12:00 do 16.00 hod.
b) Maximální počet přihlášených účastníků do školní družiny je 52 (1. oddělení 30 účastníků, 2. oddělení 22 účastníků).
c) Pokud účastník navštěvuje v době činnosti školní družiny nějaký kroužek, zákonný zástupce písemně sdělí vychovatelce přesný čas odchodu účastníka ze školní družiny.
d) Pokud účastník odchází do zájmového kroužku, přebírá za něj zodpovědnost vedoucí tohoto kroužku. Účastníka předávají vychovatelky osobně přímo vyučujícím kroužků, a to na dohodnutém místě dohodnutým způsobem. Ze zájmových kroužků mohou děti odcházet přímo domů, pokud o to zákonný zástupce písemně požádá (stačí jednorázově za jedno období školního roku). V opačném případě musí opět dojít k osobnímu předání účastníků mezi vyučujícím a vychovatelkou ŠD. Vychovatelka nezodpovídá za účastníka, který se do ŠD nedostavil.
e) Ve ŠD mají účastníci věci na převlečení přizpůsobené počasí a ročnímu období.
f) Pokud si zákonný zástupce účastníka nevyzvedne do doby, kdy končí odpolední provoz družiny, uvědomí vychovatelka zákonného zástupce účastníka telefonicky, poté uvědomí vedení školy o nastalé situaci. Pokud se vychovatelce nepodaří telefonicky se spojit se zákonným zástupcem dítěte, opakovaně to zkouší, v družině čeká až do vyzvednutí dítěte. Za situace, kdy si rodič dítě nevyzvedne, informuje opět vedení školy a poté Policii ČR. V krajních případech informuje sociální odbor – oddělení péče o dítě.
g) O jiných činnostech organizovaných ŠD musí být zákonný zástupce účastníka informován vychovatelkou písemně a v dostatečném časovém předstihu.
h) Při společných vycházkách, výletech, exkurzích, na hřišti a kdekoliv jinde mimo oddělení ŠD dbají účastníci pokynů vychovatelky. Nesmí bez dovolení opouštět skupinu.
ch) Pro plánování akcí mimo školu platí pravidla stanovená školním řádem.
i) Zákonní zástupci a další návštěvníci do učeben ŠD nevstupují.
j) Odchod účastníka ze ŠD se řídí informacemi, které uvedl zákonný zástupce účastníka v zápisním lístku do ŠD, popř. deníčku, vymezené časy pro odchod jsou 12:30; 13:30; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00 hod.
k) Pitný režim je zajištěn zdrojem pitné vody. Účastníci používají vlastní donesené nádoby na pití, mohou si nosit také vlastní nápoje.
a) Účastníci se přihlašují k pravidelné denní docházce do ŠD vyplněním přihlášky.
b) O přijetí účastníka do školní družiny rozhoduje ředitelka školy.
c) Zájmové vzdělávání ve ŠD není školským zákonem stanoveno jako povinné, tudíž není ze strany zákonného zástupce nárokové.
d) V průběhu školního roku nelze uplatňovat další nárok na přijetí účastníka do ŠD.
e) Do ŠD se účastníci zařazují na jeden školní rok.
f) Odhlášení účastníka je možné na základě písemné žádosti zákonného zástupce účastníka.
g) V odůvodněných případech (účastník soustavně porušuje kázeň a pořádek, ohrožuje zdraví a bezpečnost ostatních, dopouští se rizikového chování, nerespektuje povinnosti stanovené vnitřním řádem, dlouhodobě svévolně nenavštěvuje ŠD, nebo se vyskytnou jiné závažné důvody) může ředitelka školy rozhodnout o vyloučení účastníka ze ŠD. O vyloučení jsou zákonní zástupci informováni písemně.
Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví účastníků
a) Zaměstnanci školy jsou povinni při vzdělávání ve ŠD a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb přihlížet k základním fyziologickým potřebám účastníků a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku rizikového chování, poskytovat jim nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
b) Účastníci jsou na začátku školního roku a poté opakované poučováni o bezpečnosti a bezpečném chování při činnostech ve školní družině, jako i na jiných místech pobytu. Poučení o bezpečnosti je zapsáno do TK.
c) Bezpečnost účastníků po celou dobu zajišťuje vychovatelka.
d) Vychovatelka vede účastníky k dodržování hygieny, posilují hygienické návyky v průběhu celého dne, po pobytu venku, návštěvě toalet.
e) Každý úraz, poranění, nevolnost nebo nehodu, k nimž dojde během pobytu účastníků ve školní budově, v areálu školy nebo při akci pořádané ŠD účastníci hlásí ihned vychovatelce nebo kterémukoliv zaměstnanci školy.
f) V případě úrazů je účastníkům poskytnuta základní první pomoc, další řešení provede dle vážnosti úrazu. O úrazu účastníka podá odpovědná osoba bez zbytečného odkladu hlášení zákonnému zástupci (písemně). Náhlá nemoc, bolest nebo nevolnost jsou zákonnému zástupci sděleny telefonicky.
g) V případě akutní nevolnosti může účastník s vědomím vychovatelky opustit ŠD v době zájmového vzdělávání pouze v doprovodu zákonného zástupce či jiné osoby pověřené zákonným zástupcem účastníka,
Zajištění ochrany účastníků před sociálně patologickými jevy
a) Vychovatelky průběžně sledují konkrétní podmínky a situaci ve školní družině z hlediska sociálně patologických jevů, uplatňují různé formy a metody umožňující včasné zachycení ohrožených účastníků.
b) Projevy šikany mezi účastníky (násilí, omezování osobní svobody, ponižování apod.), kterých by se dopouštěli jednotliví účastníci nebo skupiny účastníků vůči jiným účastníkům nebo skupinám, jsou ve školní družině a při akcích školní družiny přísně zakázány a jsou považovány za hrubý přestupek proti vnitřnímu řádu.
c) Účastník družiny má přísný zákaz nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek v areálu školy. Porušení tohoto zákazu se bere jako hrubé porušení vnitřního řádu. Ředitelka školy využije všech možností daných příslušným zákonem, včetně možnosti dát podnět k zahájení trestního stíhání osob, které se na porušení tohoto zákazu podílely. Pověřený pracovník bude informovat zákonného zástupce účastníků, u nichž bylo zjištěno porušení tohoto zákazu. Zároveň je seznámí s možností odborné pomoci. V případě, že se vychovatelka o takovém chování dozví, bude tuto skutečnost hlásit zákonnému zástupci a ředitelce školy.
d) Účastník je povinen kterémukoliv pedagogickému pracovníkovi či jinému zaměstnanci školy oznámit výskyt rizikového chování účastníků.
a) Účastník je povinen udržovat v pořádku a nepoškozené všechny věci, které tvoří zařízení oddělení ŠD a dalších prostor školy a také ty, které mu byly svěřeny v souvislosti se zájmovým vzděláváním.
b) U každého svévolného poškození, zničení nebo ztrátě majetku ŠD (školy), majetku účastníků, vychovatelek či jiných osob účastníkem bude zákonný zástupce vyzván k jednání o náhradě způsobené škody.
c) Účastník má povinnost neprodleně nahlásit jakoukoliv zjištěnou závadu, popř. havárii na zařízení ŠD (školy) vychovatelce či kterémukoliv zaměstnanci školy a předejít tak vzniku vážnějších škod, popř. poškození zdraví.
a) Výše úplaty je stanovena zřizovatelem na 200 Kč za měsíc.
b) Pokud je v kalendářním měsíci omezen nebo přerušen provoz družiny po dobu delší než 5 dnů, na základě vyhlášky č. 74/2005 o zájmovém vzdělávání se úplata účastníkovi poměrně sníží.
c) Zákonný zástupce hradí úplatu pololetně ( září, únor).
a) Vnitřní řád je zveřejněn na přístupném místě ve škole a na webových stránkách školy.
b) S vnitřním řádem jsou prokazatelným způsobem seznámeni zaměstnanci a účastníci ŠD.
c) O obsahu vnitřního řádu jsou informováni zákonní zástupci nezletilých účastníků.
d) Kontrolu této směrnice provádí ředitelka školy.