POKOS

Dne 13. 12. 2023 proběhl na naší škole projektový den POKOS – příprava občanů k obraně státu. Obsah přípravy občanů k obraně státu je začleněn do vzdělávacích oblastí „Člověk a jeho svět, člověk a společnost a člověk a zdraví“.

Žáci prvního stupně si prohlédli vojenskou techniku, vyzkoušeli si místa v kufru i za volantem.

Žáci 5. – 9. ročníku prošli šesti stanovišti, kde se seznámili s vojenskou historií, piloty RAF, prohlédli si dobové uniformy, vyzkoušeli překážkovou dráhu v tělocvičně, která byla pro některé velmi náročná. Vyzkoušeli si také první pomoc s odborníky z Červeného kříže. Prohlédli si vojenskou technik a také si namaskovali obličej k nepoznání. Přednáška zahraniční mise je zavedla do Afghánistánu, kde díky záběrům z kamer, které měli naši vojáci připevněné na přilbách, viděli přímý útok členů hnutí Tálibán na základnu českých vojáků. Byli napadeni fanatickými ozbrojenci a museli bránit sebe i své lidi. Tyto osobní zkušenosti byly pro všechny děti asi nejsilnějším zážitkem, kdy si uvědomili realitu a hrůzu války. Během války v Afghánistánu přišel v roce 2008 o život i voják z Hluku a doteď má jeho kolega živé vzpomínky na tuto krutou realitu. Žáci si tak uvědomili, jak vzácný je mír v naší zemi a všichni pevně věří, že příprava občanů k obraně státu nebude nutná.